Bezpieczeństwo danych małych i średnich przedsiębiorstw – otwarty webinar

Podczas webinaru z przedsiębiorcami marszałek Cezary Przybylski poinformował o stanie realizacji
Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego

Zagadnienie bezpieczeństwa danych to w dobie pandemii COVID-19 temat szczególnie ważny. Wrażliwe dane, które codziennie krążą w Sieci, powinny być przedmiotem specjalnej uwagi ich właścicieli, w tym również małych i średnich przedsiębiorców. O tym jak bezpiecznie chronić dane rozmawiali uczestnicy otwartego webinaru zorganizowanego 28 lipca 2020 r. przez samorząd województwa dolnośląskiego.

W wydarzeniu uczestniczyli marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, prezes zarządu Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju Marek Ignor, wicedziekan Rady Okręgowej Izby Radców Prawnych Paulina Sosnowicz oraz ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Cyber Forces Paweł Wałuszko.

Szkolenie poświęcone było skutecznej ochronie danych. Najważniejszymi tematami było to, jak skutecznie zabezpieczyć systemy teleinformatyczne, jakie są najczęściej stosowane rozwiązania zabezpieczające dane w środowisku MŚP, oraz jak ważny jest czynnik ludzki  i jak wpływa na bezpieczeństwo danych. Osobną część spotkania poświęcono prawnym aspektom operowania danymi i konsekwencjami ich stosowania. Uczestnicy mieli również możliwość zadawania pytań na żywo.

Marszałek Cezary Przybylski, który otworzył spotkanie z przedsiębiorcami, poinformował m. in. o tym, jak w praktyce wykorzystywane są pieniądze z Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego. Ten przygotowany przez samorząd województwa dolnośląskiego program ma pomóc mikro, małym i średnim firmom z naszego regionu, potrzebującym wsparcia w złagodzeniu ekonomicznych i gospodarczych skutków epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2. 

– Jeden z najważniejszych sektorów stymulujących rozwój gospodarczy Dolnego Śląska to sektor MŚP.  Właśnie tacy przedsiębiorcy stają się dla wielu samorządów ważnym partnerem. Dlatego w czasach kryzysu chcemy im pomagać, zachować ich pozycję na rynku, a także przestrzegać przed potencjalnymi błędami czy zagrożeniami. Stąd nasza szybka reakcja i propozycje w Pakiecie. Przed wybuchem epidemii nasz region był jednym z najlepiej rozwijających się regionów w Europie. Będziemy robić wszystko, by utrzymać się w gronie liderów, a tego nie da się zrobić bez naszych dolnośląskich przedsiębiorców – powiedział marszałek Cezary Przybylski.

Dolnośląski Pakiet Gospodarczy to m.in. pożyczki, poręczenia, uproszczone formy spłaty czy dopłaty do pensji. W sumie kwota pomocy dla przedsiębiorców ze strony, przygotowana przez samorząd województwa, przekracza 1 mld zł. Jak dotąd tylko z samego bezpośredniego wsparcia finansowego skorzystało 25 340 firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, a wartość pomocy sięgnęła 320 mln zł.  Jak podkreślał marszałek Cezary Przybylski są jeszcze wolne środki w ramach Pakietu i w dalszym ciągu można składać wnioski o wsparcie.

Marek Ignor, prezes  Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju, a także  koordynator Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego, zachęcił przedsiębiorców do korzystania ze wsparcia finansowego oraz pomocy konsultantów i doradztwa oferowanego przez samorząd województwa.

– W ramach przekraczającej miliard złotych pomocy finansowej dla dolnośląskich przedsiębiorców Dolnośląski Pakiet Gospodarczy zawiera szereg działań, które wspierają lokalny biznes w czasie pandemii koronawirusa. Ważnym elementem są szkolenia mające na celu przystosowanie przedsiębiorców do funkcjonowania na rynku w trudnych warunkach, z jakimi mamy dziś do czynienia – mówił Marek Ignor.

W kontekście przeprowadzonego webinaru warto wspomnieć, że trwają prace nad kolejnym instrumentem pomocowym tzw. „bonem technologicznym”, który ma pomóc  firmom  we wdrażaniu, integracji i rozwijaniu systemów informatycznych.      

 

Zobacz również nasze poprzednie webinary