Strona główna
Ekonomia
Tutaj jesteś
Ekonomia największe firmy w Polsce

Jakie są największe firmy w Polsce? – 5 największych firm w Polsce pod względem kapitalizacji

Data publikacji 30 czerwca, 2023

Podczas dynamicznego rozwoju firmy, właściciele często rozważają różne sposoby pozyskania kapitału na ekspansję. Jednym z nich jest wejście na rynek publiczny poprzez emisję papierów wartościowych, które są notowane na giełdzie. W Polsce, na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW), notowanych jest 420 spółek, zarówno krajowych, jak i zagranicznych, o łącznej wartości rynkowej (kapitalizacji) ponad 1 bilion złotych. Jakie są największe firmy w Polsce? – wśród najcenniejszych firm znajdują się banki, przedstawiciele sektorów energetycznego, paliwowego, spożywczego, handlowego i medialnego. W tym artykule powiemy, o:

  • kapitalizacji rynkowej, jako wyznaczniku wartości przedsiębiorstwa,
  • jakie są największe firmy w Polsce uwzględniając GPW:
    • PKN Orlen
    • Dino
    • PGNiG
    • PKO BP
    • Allegro

Kapitalizacja rynkowa jako miara wartości przedsiębiorstwa

Jednym z najlepszych wskaźników wielkości firmy jest kapitalizacja rynkowa, która odzwierciedla całkowitą wartość rynkową akcji danej spółki. Przykładowo, określając firmę jako „najcenniejszą na świecie”, uwzględniamy najwyższą kapitalizację rynkową spośród wszystkich spółek giełdowych. Kapitalizacja rynkowa odnosi się również do wartości przedsiębiorstwa postrzeganej z perspektywy rynku giełdowego. Inwestorzy często tworzą rankingi spółek na podstawie kapitalizacji giełdowej i porównują ich względną wielkość w danej branży lub sektorze. Kapitalizacja giełdowa jest równa bieżącej cenie akcji pomnożonej przez liczbę akcji w obrocie. Jest to miara tego, jak duża wartość rynkowa przypisywana jest danej spółce przez rynek giełdowy. Wykorzystanie kapitalizacji giełdowej do określenia wielkości firmy jest istotne, ponieważ wielkość firmy jest podstawowym czynnikiem wpływającym na różne aspekty, takie jak ryzyko.

Jakie są największe firmy w Polsce? – największe polskie spółki giełdowe

W roku 2022 największymi spółkami notowanymi na GPW pod względem kapitalizacji giełdowej są: PKN Orlen, Dino, PGNiG, PKO BP i Allegro. Są to największe firmy w Polsce i co można zauważyć, każda z nich zajmuje się inną branżą. Największe polskie firmy z branży paliwowej (PKN Orlen i PGNiG), również działają na nieco innych gałęziach przemysłowych i dystrybucyjnych.

PKN Orlen

PKN Orlen to polski koncern paliwowo-energetyczny, który jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej wśród przedsiębiorstw petrochemicznych. Oprócz produkcji paliw, spółka zajmuje się także produkcją polimerów i monomerów. Wartość kapitalizacji spółki wynosiła 36,6 miliarda złotych we wrześniu 2022 roku, co umiejscowiło PKN Orlen na pierwszym miejscu w rankingu polskich spółek pod względem kapitalizacji. Przychody spółki w czerwcu 2022 roku wyniosły 57,8 miliarda złotych, a dochód netto 3,61 miliarda złotych. Cena akcji wynosi 55,64 złote. Grupa Orlen planuje przeznaczyć łącznie 140 miliardów złotych na inwestycje do 2030 roku, koncentrując się na zarządzaniu portfelem projektów biznesowych.

Dino

Dino Polska to polska sieć sklepów spożywczo-przemysłowych, założona w 1999 roku przez Tomasza Biernackiego. Kapitalizacja spółki wyniosła 33,6 miliarda złotych w 2022 roku. Cena akcji wynosi 328,20 złotych. Kluczem do sukcesu sieci Dino jest dobrze przemyślany i realizowany model biznesowy, który polega na rozwijaniu sieci sklepów w małych miastach, oferujących asortyment bogatszy niż w dyskontach. Spółka utrzymuje kontrolę nad aktywami, a jednolity format sklepów pozwala na utrzymanie efektywności kosztowej. Sklepy Dino powstają na gruntach należących do spółki, co minimalizuje koszty dzierżawy.

PGNiG

PGNiG to polskie przedsiębiorstwo zajmujące się poszukiwaniem i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, importem gazu oraz dystrybucją paliw gazowych i płynnych. Kapitalizacja spółki wyniosła prawie 31 miliardów złotych w 2022 roku. Cena akcji PGN na Giełdzie Papierów Wartościowych to 5,10 złotych. Dochód netto spółki wyniósł 336 milionów dolarów, a łączne aktywa sięgnęły 13,81 miliarda dolarów.

PKO BP

PKO Bank Polski to największy bank komercyjny w Polsce i lider rodzimego rynku pod względem skali działania, kapitału własnego i liczby klientów. Kapitalizacja banku wyniosła ponad 29 miliardów złotych, a cena akcji to 22,70 złotych. PKO BP obsługuje już 11,3 miliona klientów (stan na 2022 rok) i planuje dalszą ekspansję zagraniczną.

Allegro

Allegro to największa platforma e-commerce w Polsce, która należy do spółki Allegro Sp. z o.o., będącej własnością trzech funduszy inwestycyjnych – Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Kapitalizacja spółki wyniosła blisko 27 miliardów złotych, a cena akcji to 24,30 złotych. Allegro stawia na ciągłe podnoszenie jakości zakupów, rozwijając program Smart! oraz wprowadzając Allegro Pay i One by Allegro. Firma planuje kontynuować skalowanie swojego modelu biznesowego nie tylko w Polsce, ale również za granicą.

Podsumowanie

Mimo że największe firmy w Polsce, mogą mieć imponującą kapitalizację giełdową, to polska giełda wciąż jest mała w porównaniu z innymi rynkami. Największa na świecie firma – Apple, miała w styczniu tego roku większą kapitalizację niż roczne PKB całej Europy Środkowo-Wschodniej. To pokazuje, jak dużą wartość może osiągnąć firma i jak wysoka kapitalizacja przyjmują największe giełdy na świecie. Pamiętajmy jednak, że wymienione największe polskie firmy są zależne od polityki państwa i nie jest przypadkiem, że akurat firma z USA (państwa dzikiego kapitalizmu) zajmuje pierwsze miejsce na świecie. To pokazuje, że sukces pojedynczych firm niekoniecznie przekłada się na dobrobyt życia indywidualnych jednostek.

Dlaczego warto korzystać ze wsparcia firm windykacyjnych

Redakcja dolnoslaskipakiet.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?