Strona główna
Finanse
Tutaj jesteś
Finanse księgowanie leasingu operacyjnego

Księgowanie leasingu operacyjnego: Kompletny przewodnik

Data publikacji 13 lipca, 2023

Leasing operacyjny to popularna metoda finansowania, która zyskuje na popularności wśród przedsiębiorców. Ale jak rozumieć jego księgowość? Czy są jakiekolwiek zmiany, które powinniśmy wiedzieć? Ten artykuł to kompletny przewodnik po księgowości leasingu operacyjnego, który pomoże Ci zrozumieć wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.

Czym jest Leasing Operacyjny?

Leasing operacyjny to umowa, na mocy której jedna strona (leasingodawca) udostępnia drugiej stronie (leasingobiorcy) prawo do korzystania z określonego składnika majątku (np. pojazdu) na określony okres czasu w zamian za płatność określonej kwoty (czynszu leasingowego).

Zmiany w Księgowaniu Leasingu Operacyjnego

W 2019 roku wprowadzono nowe przepisy dotyczące księgowania leasingu operacyjnego. Dotyczą one przede wszystkim wydatków leasingowych. Wysokość ujęcia kosztów w czasie trwania leasingu uzależniona jest od wartości samochodu. Obecnie ustalone są dwa limity:

  1. Auta spalinowe – do 150 000 zł;
  2. Auta elektryczne – do 225 000 zł.

Jeśli pojazd w leasingu jest droższy i przekracza podaną wartość, związane z nim wydatki można ująć w KUP tylko do ustalonego limitu i w proporcji do ceny auta.

Wydatki Eksploatacyjne i Koszty Uzyskania Przychodu

Wydatki eksploatacyjne, takie jak naprawa czy zakup paliwa, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu. Obecnie zmiana dotyczy samochodów, które nie są używane w 100% służbowo. Inaczej jest, kiedy dojeżdżasz autem do klientów, a jednocześnie jeździsz nim na zakupy i rodzinne wycieczki. W takim przypadku, wydatki eksploatacyjne są zaliczane do kosztów przychodu w 75%.

Leasing Operacyjny vs Leasing Finansowy

Leasing operacyjny nie jest tym samym, co leasing finansowy. W przypadku leasingu finansowego, rata leasingowa składa się z odsetek oraz części kapitałowej. Podatek VAT jest zaś płacony od razu wraz z pierwszą ratą. Kosztem uzyskania przychodu są zaś odpisy amortyzacyjne, a nie raty leasingowe.

Leasing a VAT

Jako czynny podatnik VAT, decydując się na leasing, na pewno zastanawiasz się nad odliczeniem tego podatku. Jest to możliwe przy każdej racie leasingowej, jaką płacisz co miesiąc. Warto jednak zwrócić uwagę na cel, w jakim wykorzystujesz samochód.

Koszty Ubezpieczenia

Opłaty związane z ubezpieczeniem OC mogą być zaliczane do kosztów firmowych. Nie ma tutaj znaczenia sposób ani cel wykorzystania samochodu. Co zaś z pozostałymi ubezpieczeniami takimi jak AC i GAP? Tutaj wracają zasady, które znasz z omawianych wcześniej wydatków eksploatacyjnych.

Podsumowanie

Nowe przepisy dotyczące księgowania leasingu operacyjnego mogą wydawać się skomplikowane na pierwszy rzut oka. Jednak najwięcej zmian dotyczy samochodów, których wartość przekracza 150 000 zł lub 225 000 zł. Większość leasingowych aut zaś jest poniżej tej kwoty. Dlatego leasing operacyjny wciąż jest opłacalny dla wielu przedsiębiorców – kierowców.

trendy w logistyce

Redakcja dolnoslaskipakiet.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?